Wybór materiału na dach – nie ignoruj huraganów!
23 października 2022Czy da się skutecznie uchronić dach przed zerwaniem?
Zmienny klimat możemy dostrzec na każdym kroku. Grudzień bez śniegu oraz bardzo uciążliwa zima, jak i fala upałów latem powtarzają się co roku. Poza tym w wiadomościach sms-owych pojawiają się prognozy ostrzegające przed skrajnie silnymi falami wiatrów. Niszczycielskie wichury sprawiły gigantyczne problemy licznym ludziom w kraju. Sporym wyzwaniem są połamane drzewa, jednakże również słabe poszycia dachowe okazują się częstą przyczyną zniszczeń.
Osoby odpowiednio zorganizowane będą spać spokojnie
Dawniej mogła to być prosta konstrukcja, dziś wskutek realnego zagrożenia powinno się odpowiednio poprawić dach. Ważna staje się również strefa wiatrowa, w której obrębie jest postawiony dom. Da się to potwierdzić na mapie dzielącej Polskę na strefy obciążenia wiatrem. W wypadku wątpliwości o stosowne pomiary można zwrócić się do eksperta. Niezawodne wykonanie dachu wieńczącego postawienie domu potrzebuje doświadczenia dekarza. Jego wytrzymałość zapewnią prefabrykaty najwyższej jakości – firma Creaton to poważny partner do ich uzyskania.
Najwięcej zależy od materiału
Prawdopodobieństwo oderwania poszycia wzrasta razem z prędkością wiatru. Wszak to oczywiste, że wiatr jest zjawiskiem niezależnym od nas i potrafi zniszczyć nawet najmocniejszy dach, w przypadku gdy osiągnie rekordową skalę szybkości. Z tym że korzystając z wiedzy i doświadczenia producentów sprawdzonych dachów da się zauważalnie zminimalizować to ryzyko.
Główna wskazówka mówi – cięższe znaczy lepsze. Pokrycia dachowe, które są wykonane z dachówek ceramicznych lub cementowych, lepiej oprą się atakom mocnego wiatru, niż lekkie materiały, takie jak na przykład blachodachówka. Oprócz ciężaru ważne jest to, że są one montowane na skosach pojedynczo. W trakcie ataku żywiołów ruszają się, zapewniając luźne ruchy powietrza. Wielkie arkusze blachodachówki zmontowane na sztywno z krokwiami niosą ryzyko, że ostry podmuch uniesie całą połać zadaszenia.