Bezpieczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Bezpieczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

17 listopada 2020 Wyłączono przez ds_admin

W wypadku, gdy musisz zapewnić opiekę nad inwalidą, zapewne masz rozeznanie, z jakimi trudnościami zmaga się inwalida regularnie. Jedną z najbardziej uciążliwych czynności jest dbałość o czystość ciała. Na szczęście w sklepach specjalistycznych można kupić akcesoria podobne do tych wykorzystywanych w szpitalach, które upraszczają codzienność schorowanym osobom Jest to np. podkładki przeciwpoślizgowe jak również krzesełka prysznicowe.

Wózek toaletowy – ulga dla niepełnosprawnego

W porządnym sklepie medycznym kupisz wysokiej jakości typy wózków zbudowanych specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Z pomocą takiego sprzętu poruszanie się w łazience, posługiwanie się sedesem i mycie się nie sprawiają kłopotów. Niekiedy nie wystarczy zaopatrzenie się w taki sprzęt, jak podest dla inwalidów i nakładki na sedes. Jeżeli niepełnosprawność czyni konieczną pomoc opiekuna, wózek toaletowy to po prostu niezbędny.

Ponad wszelką wątpliwość niebłahy przymiot wózka to manewrowość. Poruszanie się w łazience może odbywać się bez asysty drugiej osoby. Osoba z ograniczonymi możliwościami ruchowymi będzie miała zagwarantowany z pewnością spokój ducha ale również stosunkową niezależność. Wciąż nie będzie w stanie wykonać pewnych czynności samodzielnie, jednakże większość tych czynności nie będzie wiązać się z dodatkowymi komplikacjami. Przykładowo, podczas zaspokajania potrzeb fizjologicznych wystarczy doszlusować z wózkiem nad muszlę klozetową, aby następne etapy wcieliła w życie bez pomocy asystenta osoba z dysfunkcjami ruchu.

W sytuacji, gdy zamierzasz kupić wysokiej jakości wózek toaletowy, zrób solidny przegląd towarów sprzedawanych w punktach sprzedaży sprzętu rehabilitacyjnego. Skontroluj dostępność opcji dostosowania wysokości wózka. Trzeba podkreślić, iż jest to nadzwyczaj nadrzędna funkcja, ponieważ daje szansę na idealne dostosowanie tego akcesorium do konkretnej osoby i jej wymagań.

W co powinien zostać wyposażony wózek toaletowy?

Ważne bywają także parametry techniczne sprzętu, warto zwrócić uwagę na choćby hamulce, podnóżek (który można schować) czy dopuszczalny udźwig. Równie niebagatelna bywa także jakość produkcji i surowiec, który był użyty do skonstruowania wózka.

Regulowane podłokietniki to również element, którego znaczenie jest bardzo duże. Ustawienie ich pod konkretną osobę znacznie uprzyjemni posługiwanie się wózkiem. Swobodne oparcie rąk na stosownej wysokości bywa prawdziwym błogosławieństwem dla osoby z dysfunkcjami ruchowymi. Taka poza odciąży mięśnie i zagwarantuje wyjątkowy poziom wygody.

Koniecznie też zwróć też uwagę na oparcie a także siedzisko. Wymienione kluczowe części wózka także powinny być bardzo wygodne i solidne. Szczególnie ważne są również odchylane podnóżki. Za ich sprawą można wygodnie podeprzeć nogi, co zapobiega przeciążeniu mięśni.

Czy wymiary wózka mają duże znaczenie?

Pamiętaj, aby zbadać specyfikację techniczną wózka, by w najwyższym stopniu dopasować sprzęt do potrzeb użytkownika. Zwróć uwagę na obciążenie maksymalne danego typu wózka, masę i typ kół (wielkość i tworzywo, z jakiego zostały wykonane). Nadzwyczaj istotna jest również wysokość, szerokość oraz głębokość siedziska. Oczywiście wiele parametrów można wyregulować, jeżeli wózek toaletowy jest wyprodukowany zgodnie z najnowszymi standardami.