Z adwokatem czy bez? Na pewno warto skorzystać z usług fachowca

Prawo w różnych miejscach na świecie jest rzecz jasna zróżnicowane. Recz nie tylko w tym, że jakiś czyn jest niezgodny z prawem na obszarze jakiejś jurysdykcji, a w innym miejscu wszystko może być absolutnie legalne – istotny jest poza tym przebieg postępowania karnego. Kwestia niuansów prawa odnośnie procesu jest zawiłym tematem, należy jednak przypomnieć, że najistotniejszą dla podsądnego różnicą będzie to, jaki przysługuje nam dostęp do obrońcy.

Obrona z urzędu – w naszym kraju to rzadki przypadek

Możemy się zdziwić, gdyż niejeden z nas swoje przekonanie dotyczące prawa do posiadania obrońcy czerpie z seriali kryminalnych (głównie amerykańskich), w których posiadanie adwokata stanowi niemal jedną z podstawowych swobód przysługujących obywatelom. Jednak Stany to nie Polska i nie licząc wyjątkowych przypadków, tutaj nie nie przysługuje adwokat z urzędu, więc przeważnie trzeba wynająć go samodzielnie.

Czy warto jest mieć w ogóle adwokata?

Pozostanie bez obrońcy podczas rozprawy to nie najlepsze wyjście z sytuacji, zwłaszcza gdy kogoś postawiono w stan oskarżenia z kodeksu karnego. Jeśli sąd wyda wyrok skazujący nie dość, że grożą nam dotkliwe kary, takie jak na przykład kary więzienia lub kary w zawieszeniu, to dodatkowo sąd może zasądzić obowiązek pokrycia kosztów sądowych. Obrońca nie tylko może pomóc nam doprowadzić do uniewinnienia lub uzyskania korzystnego wyroku, czasem potrafi tak pokierować przebiegiem procesu, że postępowanie zostanie umorzone. Z kolei brak adwokata spowoduje, że na własną rękę większość z nas nie będzie w stanie prawidłowo napisać oficjalnego pisma do sądu.

O czym warto pamiętać szukając właściwego prawnika

Dużo będzie zależeć od jego fachowości, zatem nie możemy zadowolić się w pierwszym z brzegu kandydatem. Każdy prawnik posiada określoną specjalizację, tak samo jak w innych dziedzinach. Prawo pracy różni się od prawa karnego, zaś oba z pewnością są odmienne od prawa gospodarczego – każde z nich wymaga znawców biegłych w paragrafach. Kolejnym elementem poszukiwań musi być research ustalający doświadczenie prawnika w potrzebnym zakresie. Potrzebując specjalisty, trzeba zacząć od poszukiwań w sieci. Gdy szukamy prawnika, najlepiej jest wpisać w wyszukiwarce „adwokat łódź prawo karne”. Internet od ręki zaproponuje nam adwokatów lub kancelarie w Łodzi, które posiadają doświadczenie w prawie karnym.