Popraw swój mental – bez niego droga do wygranej będzie trudna

Popraw swój mental – bez niego droga do wygranej będzie trudna

24 stycznia 2020 Wyłączono przez ds_admin

Dzisiejszy wysiłek dla odniesienia sukcesu ogromnie różni się od szlachetnej rywalizacji z poprzednich czasów. Teraz jesteśmy pewni, że nie tylko zryw ciała przynosi wyniki – liczy się też odpowiednie przygotowanie wewnętrzne, którym interesuje się psychologia sportu. Czy zawodnik powinien się o nią aż tak bardzo martwić?

Co daje zawodnikom (i nie tylko) psychologia sportu?

Psychologia sportu ma na celu analizowanie oraz śledzenie psychicznych uwarunkowań, jakie przeżywają sportowcy na etapie rywalizacji, ale nie daje to pełnego wyjaśnienia. Psychologia sportu to coś ważniejszego: jej ludzie pracują nad tym, by zastosować oryginalne umiejętności do nastawienia sportowca na różne sytuacje przy okazji rywalizacji, by pomóc mu w osiągnięciu sukcesów. Warto zwrócić uwagę, że psychologia sportu nie może znaleźć zastosowania tylko wówczas, gdy zawodnik poniesie porażkę. Pracując ze sportowcem, powinno się zaplanować to uprzednio, nim przyjdą klapy, by go na to przygotować.

Jakie korzyści przyniesie praca psychologa sportowego?

Nie wolno dopuścić do utraty formy psychicznej atlety – stanie się wówczas niezdolny do odnoszenia sukcesów. Słaba mentalność najpewniej zniweczy w nim zdolność do odnoszenia sukcesów. Wraz z aktywnością fizyczną i wylewaniem siódmych potów na treningach, poprawiającymi wydolność mięśni, muszą odbywać się treningi doskonalące sprawność wewnętrzną. Zwykle daje mu to ogromny zastrzyk optymizmu przed startem. Jeśli zdarzy się gorszy okres lub większa kontuzja, nic innego jak silna psychika będzie odpowiedzialna za jego powrót na najwyższy poziom. Psychologia sportu pomaga również uszeregować priorytety.

Czy trening psychiki może być ważniejszy od siłowni?

Czasami ulegamy złudzeniu, że nadmierna pewność siebie jest w stanie zastąpić regularne trenowanie. Jest to błędne rozumowanie i nie tędy droga do skuteczności sportu. Na marne pójdzie wysiłek psychologów sportu, jeśli zawodnik w tym samym czasie lekceważy ćwiczenie wytrzymałości czy siły. Najistotniejsze będzie tu wytworzenie równowagi między ćwiczeniem mięśni a kształtowaniem mentalności.