Pokoje, kuchnia i łazienka dla niepełnosprawnych – jak je właściwie przystosować ?

Pokoje, kuchnia i łazienka dla niepełnosprawnych – jak je właściwie przystosować ?

23 października 2019 Wyłączono przez ds_admin

Do stosunkowo indywidualnej bytności pacjentom z ograniczeniami w sprawności fizycznej potrzeba szczególnie dobranych lokali. Skoro w płaszczyźnie społecznej ich funkcjonowanie owo powtarzalne przełamywanie przeszkód, chociaż w prywatnych czterech ścian mają możliwość prowadzić życie w humanitarnych realiach. Jak powinny prezentować się pokoje, kuchnia a także łazienka dla niepełnosprawnych?

Mieszkania dla inwalidów – jak je dopasować

Z formuły lokum nie są przygotowane dla próśb niedołężnych. Idzie jednakże nie tylko o to, że nieodpowiednie są mieszkania o starszym rodowodzie, ale również o współczesne projekty. Jeżeli inwestorzy biorą coś pod uwagę w swoich budowlach, to jedynie aspekty zgodne z przepisami ustawowymi. Rynek mieszkaniowy to obszar, który wydaje się niespiesznie kroczyć za rzeczywistością. A przecież dobry pomysł i realizacja, biorące pod uwagę dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchową, to kluczowa kwestia. Mimo że przystosowania wymagają od projektantów większego zaangażowania, niezbędne jest zburzenie przegród i nowa koncepcja otwartej przestrzeni, w której niepełnosprawny lokator zwiększy możliwości ruchu. Następnym krokiem musi być usunięcie listew progowych i zniwelowanie poziomu podłogi we wszystkich wnętrzach. Teraz niezbędna staje się pomoc fachowca. Jednak zanim pojawi się zamówienie przeróbki mieszkania dla niepełnosprawnego, warto samemu teoretycznie przygotować się do rozwiązania problemu tak, aby oczekiwania były jasne i aby nie było nieporozumień.

Projekt mieszkania dla niepełnosprawnych – istotne warunki do zrealizowania

Poniżej parę koniecznych zmian, które wystarczy zrealizować dla utrzymania relatywnej swobody przemieszczania się osoby na wózku po pomieszczeniach. Na początek warto zrealizować podstawowe założenia. Z pewnością nie biorą one pod uwagę indywidualnych czynników, które zawsze należy brać pod uwagę. Wyjątkowo istotną kwestią są wskazówki dotyczące poruszania się. Zwracamy uwagę na:

• rozstaw otworów drzwiowych – co najmniej 90 cm,

• przestrzeń do zawracania wózkiem – to okrąg o średnicy co najmniej 130 cm, jednak sugerowane jest zastosowanie średnicy 150 cm,

• uniesienia progów nie mogą być większe niż 2 cm (najlepiej, gdyby w ogóle ich nie było ).

Sfera manewrowania wózkiem zawsze będzie uzależniony od wymiarów pojazdu. Jego najczęstsze rozmiary to 56,5-69 cm szerokości i 112 cm wzdłuż. Mamy jednak do dyspozycji także nietypowe egzemplarze.