Nowa przyczepa kempingowa – a może kamper?

Pasjonaci wyjazdów na dziko uwielbiają zarówno kampery, jak i przyczepy kempingowe. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z campingami i zamierzasz wybrać właściwy pojazd, nasze wskazówki mogą okazać się przydatne.

Istotna różnica między kamperem a przyczepą kempingową będzie polegać na tym, że ten pierwszy stanowi całościowe rozwiązanie i jest dosłownie domem na kółkach. Przyczepa turystyczna natomiast wymaga połączenia z samochodem, co wiąże się z koniecznością zainwestowania również w napęd do przyczepy kempingowej. Obie możliwości mają oczywiście swoje zalety i żaden model nie pozostaje w tyle. Skąd wiedzieć, co lepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku?

Przyczepa turystyczna jest lepszym rozwiązaniem, jeśli kochasz relaks na polu campingowym zintegrowany ze zwiedzaniem okolicy. Swoją przyczepę możesz w tym przypadku pozostawić na polu campingowym, a poruszać się samochodem bez dodatkowego obciążania. Będzie to bardzo komfortowe także wtedy, gdy bierzemy pod uwagę nieco dłuższy pobyt, wiążący się z koniecznością okresowego uzupełniania zapasów. Niełatwo bowiem poruszać się wąskimi uliczkami w turystycznych miejscowościach, nieprzerwanie ciągnąc za samochodem, cały dobytek.

Kampery natomiast oferują swoim użytkownikom widocznie więcej miejsca i możemy w ich przypadku oczekiwać licznych wygód – np. obecności prysznica. Poza tym przemieszczanie się w samochodzie kempingowym przebiega sprawniej. Warto jednak pamiętać, że zakup kampera wiąże się z większą inwestycją finansową niż jedynie sprawienie sobie przyczepy kempingowej. Ponadto osobówką po odpięciu doczepki można bez problemu poruszać się w każdą pogodę, a kamper przez wiele miesięcy będzie musiał przebywać w schronieniu – najlepiej w stosunkowo ciepłym garażu. Właśnie dlatego powinno się również poważnie przemyśleć jego czasowy wynajem.