Jak dbać o budynek, aby nie tracił na wartości?

Spośród wszystkich sposobów pomnażania pieniędzy najpewniej sprawdzi się lokowanie oszczędności w lokali mieszkalnych i domów. Niezwykle istotne jest jednak to, w jakim stanie znajduje się budynek. Dzięki odpowiednim krokom możemy nawet podnieść wartość dobrze utrzymanego domu na atrakcyjnej działce, czego musi dopilnować jej posiadacz lub administrator.

Ekspertyza techniczna budynku

Gdy tylko będziesz miał najmniejsze niepokojących sygnałów, powinniśmy sięgnąć po narzędzie ekspertyzy budowlanej. Musi zjawić się nieruchomości fachowa siła, najlepiej rzeczoznawca, który własnym autorytetem poświadcza jej wykonanie i wyniki. Ekspertyza techniczna budynku pozostają podstawowymi orzeczeniami mówiącymi o stanie technicznym miejsca i nie należy ich wyprzeć ze świadomości. W przypadku gdy ekspertyza potwierdzi, że dom posiada niedociągnięcia, koniecznie musimy wziąć się za ich usunięcie.

Czasami może to być powodem niezapowiedzianych kłopotów w przypadku wypadku losowego. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może wstrzymać realizację świadczenia, jeżeli uprzednie ekspertyzy budowlane stwierdzały problemy, które do tej pory nie doczekały się usunięcia. Już w ekspertyzie możemy odszukać zalecane naprawy i termin usunięcia usterek. Nie wolno lekceważyć takich kwestii, ponieważ ekspertyza mówi wprost, czy dom nadaje się do zamieszkania lub eksploatacji.

Remonty i dbałość o zieleń

Mieszkając w domu z wieloma mieszkaniami, nie zapominaj, że w większości z nich zarządzający kumuluje zasoby na naprawianie i remontowanie od kilku lat – mówimy tu o tzw. funduszu remontowym. Trzeba planować ich użycie w odpowiedzialny sposób, dlatego że powinny realizować oczekiwania wszystkich lokatorów. Dla utrzymania wartości lokalu potrzeba regularnego odnawiania elewacji. Konieczne bywa też ocieplenie ścian budynku.

Wszystkie dostępne powierzchnie, np. klatki schodowe, także są do obsłużenia przez fundusz remontowy. Należy także pamiętać o zieleni przed budynkiem. Rolą zarządcy jest, aby o taką zieleń w sposób systematyczny dbać i w razie potrzeby zastępować ją nowymi roślinami.