Impregnuj domek letniskowy?

Drewniane domki najczęściej tworzone są z naszych gatunków drzew, jak świerk lub sosna. To zagwarantuje że zwykle można je zakupić w raczej niewysokich cenach i sprawdzają się bardzo dobrze: w okresie zimowym zachowują ciepło, a w porze lata nie panuje w nich duchota. Wypada jednak pomyśleć o tym, że świerkowe domki nie są do takiego stopnia odporne jak te wykonane z drewna egzotycznego, zatem koniecznie musimy je poprawnie przystosować, a w następnej kolejności pieczołowicie pielęgnować. Domki letniskowe z drewna poddane należytej pielęgnacji przez wiele sezonów będą świetnie wyglądały i poprawnie służyły.

Starannie przygotowana do budowy deska musi być odpowiednio wysuszona, zaimpregnowana, a następnie pomalowana ochronną emalią oraz lakierem ochronnym. Domki bez pozwolenia zbudowane z odpowiednio przygotowanych półproduktów bez wątpienia wytrzymają długie lata.

Musimy jednak pomyśleć o tym, iż domki letniskowe wykonane z drewna potrzebują także przedsezonowego przeczyszczenia drewnianej elewacji. Na oczyszczoną oraz gładką elewację letniskowego domku powinno się zastosować warstewkę impregnatu. Pamiętajmy przy tym o ważnej zasadzie: im mniej trwały rodzaj drewna, tym mocniejszy lakier.

Domki drewniane wyposażone w taras nie powinny być zabezpieczone lakierem na powierzchniach, miejscach, jakie są szczególnie narażone na wycieranie: powierzchni podłogi czy poręczach. Tego typu elementy zdecydowanie lepiej pokryć na przykład olejem do drewna. Wyolejowanie drewna, jakie było wcześniej zaimpregnowane taką metodą nie wymaga głębokiego ścierania jak w wypadku lakieru. Olejowane elewacji domku wystarczy zaledwie wyrównać kolor aby następna warstwa nie wyglądała nieporządnie.