Czad – jak pomóc osobie, która się nim zatruła?

Czad – jak pomóc osobie, która się nim zatruła?

17 września 2018 Wyłączono przez ds_admin

Czad jest dla człowieka trujący i śmiertelnie niebezpieczny. Wykrycie go nie stanowi na dodatek łatwego zadania, a bez pomocy specjalistycznego sprzętu, takich jak np. detektor CO2, prawie nigdy nie będziemy w stanie stwierdzić jego obecności. Jak pomóc osobie, która zatruła się tym gazem? A przede wszystkim: jak dążyć do tego, aby do zatrucia wcale nie doszło?

Bez użycia odpowiednich sprzętów, takich jak właśnie detektor CO2, bardzo ciężko jest zabezpieczyć otoczenie przed niebezpiecznym wzrostem poziomu czadu w powietrzu. Jest on bowiem całkowicie bezwonny, a także pozbawiony barwy. Szczególną ostrożność powinny zachować zwłaszcza osoby, które regularnie korzystają z kuchenek gazowych i staromodnego piecyka na gaz.

Pomoc w momencie zatrucia CO2 musi na pewno nastać możliwie szybko, zaraz po pojawieniu się u osoby poszkodowanej jakichkolwiek oznak schorzenia. Najpewniej zaobserwujemy ból lub zawroty głowy, zaburzenia widzenia, a także niecodzienne uczucie odurzenia. Następnie dochodzi do utraty przytomności, nawracających skurczów mięśniowych, aż w ostateczności zatrzymuje się oddech i niezbędna jest resuscytacja. Detektor CO2 zasadniczo redukuje ryzyko zatrucia, gdyż sprawnie rejestruje szkodliwe zwiększanie się ilości CO2 w powietrzu.

Zatrucie niebezpiecznym czadem dotyczy w większości przypadków tych osób, które korzystają z piecyków na gaz w łazienkach czy kuchenek na gaz w kuchni. Posiadając w domu tego typu sprzęt musimy zawsze pamiętać o właściwym przepływie powietrza i wyposażeniu się w takie akcesoria, jak detektor CO2. Nawet samo ich rozlokowanie istotnie podnosi poczucie bezpieczeństwa domowników. Ponadto powinno się pamiętać o zamontowaniu w łazience zapewniających odpowiednią wentylację drzwi.